aleksandra@skutecznyitmanager.pl

Czy warto inwestować w rozwój pracowników?

Czy warto inwestować w rozwój pracowników?

❗️Myślę, że sporo z nas odpowiedziałoby, że warto. Ale czy wiemy tak naprawdę dlaczego? 

Z drugiej strony nie ma co się dziwić tym, którzy są bardziej sceptyczni🤷🏻‍♀️ Jaką realną korzyść bowiem przyniesie firmie wysłanie pracownika na szkolenie z asertywności? Albo z zarządzania projektami? Jak się tego dowiedzieć?

🔍Według badania opublikowanego przez LinkedIn w 2021 roku, 94% pracowników uważa, że zainteresowanie pracodawcy ich rozwojem wpływa pozytywnie na ich zaangażowanie w pracę, a 56% badanych wskazuje, że brak możliwości rozwoju jest jednym z głównych powodów, dla których rozważają zmianę pracy.

🔍Raport „The Future of Jobs” opublikowany przez Światowe Forum Ekonomiczne w 2020 roku wskazuje, że rozwijanie umiejętności pracowników jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przyszłość rynku pracy i konkurencyjność firm. W raporcie podkreśla się, że firmy, które inwestują w rozwój swoich pracowników, są w stanie szybciej dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych i odnosić większe sukcesy.

🔍Według Instytutu Gallupa (2019), firmy, które regularnie inwestują w rozwój swoich pracowników, mają o 14% wyższy wskaźnik zaangażowania pracowników niż firmy, które nie inwestują w tego typu działania.

🔍Z kolei w raporcie z 2019 roku przygotowanym przez PwC, możemy znaleźć konkluzję, że firmy, które inwestują w rozwój umiejętności swoich pracowników, osiągają o 10% wyższy wskaźnik wzrostu przychodów niż firmy, które tego nie robią.

😏No dobrze, ale jak zdecydować w które inicjatywy warto inwestować, a w które nie? Które z nich przyniosą nam wymierne korzyści?

I tutaj zdecydowanie bez odpowiednich wskaźników📊, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wskaźników, które pozwolą nam na dokładną analizę i ocenę skuteczności działań w obszarze szkoleń i rozwoju pracowników. Dlatego warto zbierać dane w organizacjach również w obszarze L&D. Oczywiście należałoby zacząć od zdefiniowania celów biznesowych 🎯oraz wyznaczenia na jakich wzrostach wydajności oraz w jakich obszarach organizacji chcemy się skupić. Stosunkowo wciąż mało firm takie dane zbiera. A jeśli zbieramy, to najczęściej pytamy o satysfakcję uczestników szkoleń, ale to wciąż za mało, aby podejmować przemyślane decyzje w obszarze inwestycji w rozwój pracownika.

Podsumowując:

Jakie korzyści dla firmy, a jakie dla pracowników przynosi inwestycja w ich rozwój?

Po pierwsze, rozwijanie umiejętności pracowników przyczynia się do wzrostu produktywności i efektywności w firmie. Pracownicy z lepszymi kwalifikacjami są w stanie lepiej wykonywać swoje zadania, a także szybciej dostosować się do zmieniających się wymagań rynku.

Po drugie, inwestowanie w rozwój pracowników pozytywnie wpływa na morale i zaangażowanie. Pracownicy odczuwają, że firma dba o ich rozwój i pozwala na zdobywanie nowych umiejętności, co przekłada się na ich poczucie wartości i zwiększenie motywacji do pracy.

Po trzecie, stawianie na rozwój pracowników może być skuteczną metodą zatrzymywania najlepszych pracowników w firmie. Pracownicy, którzy odczuwają, że firma dba o ich rozwój, są bardziej skłonni do pozostania w niej na dłuższy czas.

💡Inwestowanie w kompetencje i umiejętności pracowników to przede wszystkim inwestycja w przyszłość firmy. Dzięki temu, że pracownicy zdobywają nowe umiejętności, firma może rozwijać się na bardziej złożonym i wymagającym rynku, co przekłada się na wzrost konkurencyjności i długofalowy sukces. Jest to kluczowy element strategii biznesowej, zwłaszcza w dobie dynamicznych zmian i ciągłych wyzwań. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *